پنجاه هزار خانه برای مددجویان بهزیستی

پنجاه هزار خانه برای مددجویان بهزیستی

۵۰ هزار خانه جدید ویژه مددجویان بهزیستی در حال ساخت است

دبیر ستاد مسکن مددجویان سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار واحد مسکونی در سطح استان‌های کشور برای معلولان و مددجویان تحت پوشش دردست احداث قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ برقراری عدالت و ریشه‌کنی فقر از مهمترین اهداف انقلاب اسلامی ایران است که حضرت امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب بر آن تأکید ویژه‌ای داشته‌اند، برای حل مشکل فقر دو راه‌کار اساسی مطرح است.

افزایش سطح درآمد و کاهش هزینه نیازهای اساسی خانوار؛ در شرایطی که ساختار هزینه‌های خانوار اصلاح نشده باشد،‌ هرگونه افزایش درآمد منجر به افزایش قدرت خرید خانوار نمی‌شود لذا ضروری است ابتدا هزینه نیازهای اساسی خانوار مهار شود تا سیاست‌های افزایش درآمد مؤثر واقع شوند.

مهمترین مسائل اساسی و از جمله ابتدائی‌ترین نیازهای بشری تامین مسکن است؛ اصول 3 ، 31 و 43 قانون اساسی ضمن اینکه مسکن را حق مسلم هر فرد و خانواده ایرانی می‌داند، تأمین این حق به‌ویژه برای اقشار کم‌درآمد را جزء لاینفک وظایف دولت برشمرده است.

بر اساس مطالعات به عمل آمده بیش از 70 درصد از هزینه ماهیانه خانوارهای دهک‌های پائین درآمدی را هزینه‌های مسکن شامل می‌شود؛ درصد مذکور در حوزه مستمری‌بگیران تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور به شدت افزایش می‌یابد.

در این راستا تأمین مسکن این قشر از جامعه، حذف هزینه‎های سرسام آور مسکن را از سبد هزینه خانوار آنها در پی خواهد داشت بنابراین توجه به این مهم گامی است بنیادی در راستای توانمندسازی خانوارها ضمن اینکه اقدامی است در جهت پیشگیری از گسترش آسیب‌ها و ناهنجاریهای اجتماعی.

علی ربوبی؛ دبیر ستاد مسکن مددجویان سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با تسنیم وضعیت مسکن مددجویان بهزیستی را تشریح کرد.

 فعالیت در حوزه مسکن مددجویان بهزیستی چه زمانی آغاز شد؟

از ابتدای سال 1385 با تشکیل ستادی به نام ستاد مسکن مددجویان در سازمان بهزیستی کشور، فعالیت تامین مسکن معلولین و نیازمندان تحت پوشش در دستور کار بهزیستی قرار گرفته است و از آن زمان سازمان، طرح‌هایی را در ارتباط با خانه‌دار شدن جامعه هدف بهزیستی آغاز کرد که این طرح‌‌ها تا امروز ادامه‌ دارد.

کدام گروه از جامعه هدف بهزیستی در ارتباط با مسکن مورد توجه قرار دارند؟

در این زمینه تمام گروه‌های تحت پوشش بهزیستی مورد توجه قرار دارند و در واقع سازمان برای تمامی گروه‌‌های تحت پوشش خود برنامه‌ریزی می‌کند که از عبارتند از معلولین سرپرست خانوار، زنان سرپرست خانوار، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول تحت تکفل، معلولین مجرد بالای 20 سال، زنان و دختران خود سرپرست بالای 35 سال، فرزندان ترخیص شده از مراکز شبانه‌روزی بهزیستی و بهبودیافتگان.

از سال 85 تا به امروز چه تعداد واحد مسکونی واگذار شده است؟

در این مدت 108300 واحد مسکونی به معلولین و مددجویان تحت پوشش سازمان واگذار شده که 72680 واحد مسکونی از ابتدای دولت یازدهم به جمعیت هدف واگذار شده است.

چه تعداد واحد مسکونی در دست احداث قرار دارد؟

در حال حاضر 50412 واحد مسکونی در سطح استان‌های کشور برای معلولان و مددجویان تحت پوشش در دست احداث بوده که پیشرفت فیزیکی عملیات ساخت واحدهای مسکونی مورد نظر به شرح ذیل است.

 در حال حاضر چه تعداد از خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی فاقد مسکن هستند؟

آمار تفکیکی خانوارهای تحت پوشش فاقد مسکن عبارتند از حوزه اجتماعی 52544 ، توانبخشی47291، پیشگیری 13775 .

 چه برنامه‌ای از سوی سازمان بهزیستی برای افراد فاقد مسکن پیش‌بینی شده است؟

در این ارتباط می‌توان به طرح تامین مسکن خانوارهای شهری عادی تحت پوشش سازمان بهزیستی اشاره کرد که در این طرح در قالب برنامه‌های مشارکت با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در قالب جانمایی خانوارهای تحت پوشش در واحدهای مسکونی دردست احداث است.

مشارکت با خیرین و موسسات خیریه مسکن‌ساز به منظور کمک به تامین مسکن خانوارهای تحت پوشش. پرداخت کمک هزینه احداث مسکن. پرداخت کمک هزینه خرید مسکن از دیگر برنامه‌های در دستور کار است.

خدمات سازمان در این روش عبارتند از پرداخت کمک بلاعوض تا سقف 100 میلیون ریال، معرفی مددجویان تحت پوشش به دستگاه‌های خدمت‌رسان جهت بهره‌مندی از معافیت‌های قانونی مندرج در برنامه ششم توسعه و قانون حمایت از حقوق معلولان شامل معافیت حق انشعاب آب و فاضلاب، برق ، گاز و عوارض صدور پروانه ساختمانی، پیگیری از مراجع تخصیص واحد به منظور جانمایی خانوارهای تحت پوشش در واحدهای مسکونی دردست احداث و پیگیری عملیات احداث واحدهای مسکونی از مراجع تخصیص واحد.

 در ارتباط با مسکن خانواده‌های دارای دو معلول چه برنامه‌ای در سازمان پیش‌بینی شده است؟

از مجموع 108300 واحد مسکونی واگذار شده به معلولین و مددجویان تحت پوشش سازمان، تعداد 97291 واحد در قالب این طرح به خانوارهای تحت پوشش واگذار شده است؛ طرح تامین مسکن خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول از مهترین طرح‌های آغاز شده در دولت یازدهم و دوازدهم طرح کمک به تامین مسکن خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول فاقد مسکن است. طرح مذکور از ابتدای سال 1394 و در قالب امضاء تفاهمنامه پنج جانبه‌ای فیمابین سازمان بهزیستی کشور، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن، سازمان ملی زمین و مسکن و انجمن خیرین مسکن ساز آغاز شده است.تاکنون تعداد شش هزار واحد مسکونی به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول واگذار شده است همچنین عملیات احداث تعداد 6641 واحد مسکونی شامل 5023 واحد شهری و 1618 واحد روستایی دردست اقدام است.

در این طرح 14328 خانوار فاقد مسکن شامل 7740 خانوار شهری و 6588 خانوار روستایی شناسایی شده‌اند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *