سلولهای بنیادین jCyte وارد مرحله جدید شد.

//سلولهای بنیادین jCyte وارد مرحله جدید شد.

سلولهای بنیادین jCyte وارد مرحله جدید شد.

سلولهای بنیادین jCyte وارد مرحله IIb کارآزمایی بالینی برای RP میشود…

خبر از  Ben Shaberman مورخه فروردین ۱۳۹۶:

کمپانی سلول درمانی بنیادی jCyte در حال اجرا کارآزمایی بالینی مرحله IIb برای افراد مبتلا به رتینیت پیگمنتوزا میباشد. این کارآزمایی در دانشگاه کالیفرنیا و Irvine و گروه پزشکی Retina-Vitreous Associates در لس آنجلس انجام میشود. این مطالعه که ۷۰ نفر در آن شرکت دارند توسط دکتر Henry Klassen PhD سرپرستی میشود. قرار است از ماه جاری بیماران مناسب درمان

درمان شامل تزریق داخل ویتره (زجاجیه) سلولهای پیش ساز شبکیه retinal progenitor cells (RPC,s)  است که در اصل سلولهای بنیادی هستند که کمی به شکل سلولهای شبکیه در آمده اند تا قادر باشند بینایی را امکان پذیر کنند. براساس مطالعات آزمایشگاهی، محققین معتقدند که درمان میتواند فتورسیتورهای موجود بیمار را حفظ کرده و بخشی را نیز احیا کند و از این طریق باعث حفظ دید و احتمالا برگرداندن بینایی شود.

این شیوه درمانی نیازمند جراحی نیست و میتواند در عرض چند دقیقه بصورت سرپایی انجام شود. RPC ها در زجاجیه که یک ماده ژلاتینی میباشد تزریق میشوند.

۲۸ بیمار در این کارآزمایی بالینی که بیشتر جهت ارزیابی ایمنی و سلامت روش درمانی طراحی شده بود (در فازI,IIa) از اول ژوئن ۲۰۱۵ تحت درمان قرار گرفتند.

دکتر Klassen میگوید که نتایج ایمن بودن این درمان امیدوار کننده بوده است. سلولها بدون هیچگونه عوارض جانبی مهمی که مربوط به پیوند باشد بخوبی از سوی چشم   قبول شده اند و برای دوره های طولانی (حتی بیشتر از یکسال) زنده مانده اند. امیدواریم که بتوانیم نتایج مطالعه را در آخر امسال منتشر کنیم.

فاز IIb با گروه کنترل انجام میشود. بدین معنی که بیماران یا تزریق RPCs یا داورنما را به عنوان کنترل دریافت میکنند. محققان مطالعه تغییرات در تعداد معیارهای عملکرد بینایی را ارزیابی خواهند کرد که شامل: حدت بینایی، میدان دید، حساسیت کنتراست و توانایی مسیریابی و حرکت در مسیرهای تعیین شده هستند.

دکتر Klassen میگوید: کارآزمایی جدید فاز IIb هیجان انگیز است، چرا که اختصاصاً برای نشان دادن تاثیر درمانی است و پاسخ سوالات بسیاری است که در ذهن افراد نقش بسته است.

jCyte اخیراً یک بودجه تحقیقاتی ۳/۸ میلیون دلاری از پژوهشگاه پزشکی بازساختیکالیفرنیا California Institute of Regenerative Medicine (CIRM) دریافت کرده است. در بیانیه ای که در دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شد، گروه نظارت بر اعطا تسهیلات گفته است: شیوه پیشنهادی درمانی از توان بالقوه خوبی برای پاسخ به یک نیاز پزشکی فوری و واضح را دارا میباشد. همچنین، محققین این مطالعه منحصر بفرد هستند و یک کارآزمایی بالینی خوبی را ارائه کرده اند تا بتواند داده های مناسبی را برای مطالعات بالینی در زمینه درمان فراهم کند.

FFB قبلاً در زمینه درمانهای سلولهای بنیادی کمکهایی را به jCyte کرده بود و باعث شد که اجرا کارآزمایی بالینی RPC امکان پذیر شود.

به وسیله |۱۳۹۶/۶/۲۹ ،۱۰:۰۵:۱۰ +۰۰:۰۰خرداد ۳۱ام, ۱۳۹۶|تازه ها|بدون دیدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه