موسسه آرپی

موسسه حمایت از بیماران چشمی آرپی (موسسه ای مردم نهاد، غیردولتی و عام‌المنفعه) در سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۱۴۱۵۲ و با هدف ارائه خدمات تشخیصی و درمانی و حمایت های مالی و اجتماعی به این گروه بیماران تاسیس شد. در طی چند سال اخیر با تلاش و کوشش دست‌اندرکاران این امر، بیش از ۶۶۰۰ بیمار آرپی در سنین مختلف، شناسایی شده که از این حیث اولین و تنها موسسه آرپی کشور محسوب می‌شود.
بیماری رتینیت پیگمنتوزا (Retinitis Pigmentosa) به اختصار آرپی، به گروهی از بیماریهای ارثی شبکیه اطلاق می‌گردد که بطور پیشرونده و تدریجی باعث کاهش بینایی می‌شود. معمولا با اشکال دید در شب شروع و در سنین جوانی تشدید شده و در پی آن رفته رفته میدان دید، محدود و در مرحله بعدی دید مستقیم و مرکزی بیمار، کاهش می‌یابد و در نهایت می‌تواند باعث نابینایی فرد شود.

ماموریت ما این است با شناسایی کامل بیماران آرپی در کشور و آگاهی‌بخشی و ارائه خدمات لازم به آنان، حساس نمودن جامعه به این بیماری و ارتباط با مراکز پژوهشی- درمانی معتبر، در ریشه‌کنی آن گام برداریم.

حامیان موسسه

 
 

این موسسه کاملا خیریه بوده و تاکنون بوسیله خیرین محترم اداره شده و هیچگونه بودجه دولتی از ارگان یا سازمان خاصی دریافت نکرده است.