فواید ویتامین A در کودکان آرپی

//فواید ویتامین A در کودکان آرپی

فواید ویتامین A در کودکان آرپی

فواید و ارزش ویتامین A در کودکان مبتلا به آرپی:

نتایج یک تحقیق که توسط بنیاد مبارزه با نابینایی FFB در بیمارستان ماساچوست انجام گرفت نشان میدهد که مکمل ویتامین A پالمیتات میتواند نابودی سلولهای مخروطی شبکیه را در کودکان مبتلا به آرپی تا ۵۰ درصد کاهش دهد. سلولهای مخروطی فتورسپتورهایی هستند که بینایی در روز، توانایی خواندن، تشخیص چهره هاو درک رنگها را فراهم میکنند. عملکرد سلولهای مخروطی با آزمایشات ERG (دستگاهی که پاسخ الکتریکی شبکیه به نور را اندازه گیری میکند) مورد بررسی قرار گرفت.

عام

در این آزمایش کودکانی با انواع مختلف ژنتیکی آرپی بررسی گردید. ۵۵ نفر از بیماران ویتامن A پالمیتات مصرف کرده و ۲۵ نفر مصرف نکردند. دوز مصرفی بیماران بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ واحد بسته به سن بیماران میباشد.

محققین بیمارستان ماساچوست به این نتیجه رسیدند که نتایج این مطالعات قطعی نیست، زیرا تعداد بیماران در این تحقیق کم بوده است. تجزیه و تحلیل نتایج وابسته به اطلاعات قبلی بوده و همچنین افرادی که ویتامین A را دریافت نموده اند بصورت تصادفی انتخاب نشده بودند.

نتایج این تحقیقات بصورت آنلاین در مجله جاما JAMA Ophthalmology منتشر گردید. نویسندگان این مقاله عبارتند از : دکتر مایکل ساندربرگ Michael Sandberg،(اکنون بازنشسته شده است) و مرحوم دکتر الیوت برسون Eliot Berson

در مطالعات قبلی دکتر برسون کشف کرد که پالمیتات ویتامین A سرعت کاهش دید در بزرگسالان مبتلا به RP را کاهش میدهد و تاثیر آنرا با ترکیب اسید داکوزاگزائوئیک (DHA) و چربی سالم فراوان در ماهیهای آب سرد مثل تون و ماهی آزاد و آنتی اکسیدان لوتئین بررسی نمود. دکتر برسون از مکمل غذایی DHA در مطالعاتش استفاده کرد.

ویتامین A برای واکنشهای بیوشیمیایی شبکیه چشم ضروری است. با اینحال نویسندگان این مقاله گفته اند که نقش دقیق ویتامین A در چگونگی کاهش سرعت کم شدن دید در افراد مبتلا به بیماری آرپی درک نشده است.

کودکان و بزرگسالان با توجه به مکمل پالمیتات ویتامین A باید ابتدا با چشم پزشک مشورت کنند تا تعیین کنند که آیا این رژیم مناسب آنها است یا خیر؟ آزمایش آنزیمهای کبدی سالانه نیز باید انجام پذیرد، زیرا دوز بالای ویتامین A در افرادی که کبد آنها مشکل دارد میتواند خطرناک باشد.

تحقیقات نشان داده است که مکمل ویتامین A میتواند برای کسانی که مبتلا به بیماری اشتارگارت و یا بیماران مبتلا به دیستروفی سلولهای مخروطی و یا ماکولا  مضر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مکمل پالمیتات ویتامین A و راهکارهای مرتبط با آن میتوانید با موسسه تماس حاصل فرمایید. هرکسی که مبتلا به بیماریهای شبکیه است باید درباره ویتامین A و اثرات و کارکردهایش مطلع باشد.

 

منبع : بنیاد مبارزه با نابینایی FFB

http://www.blindness.org/blog/index.php/study-suggests-vitamin-a-may-benefit-children-with-rp/

به وسیله |۱۳۹۷/۱/۲۶ ،۱۵:۱۴:۲۳ +۰۰:۰۰فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۷|تازه ها|2 نظر

درباره نویسنده :

2 نظر

  1. سرم مرداد ۱۶, ۱۴۰۱ در ۰۷:۵۲ - پاسخ دادن

    ویتامین آ یکی از ویتامین های مهم چشمه
    ممنون بابت مطلب تون

ثبت ديدگاه