زردچوبه، ادویه ای مفید برای چشم

/, تازه ها/زردچوبه، ادویه ای مفید برای چشم

زردچوبه، ادویه ای مفید برای چشم

ادویه ای مفید برای چشم :

زردچوبه حدود ۴۰۰۰ سال است که به عنوان “ادویه طلایی” شناخته شده است. در هند، (محل تولد و زندگی دکتر رادا ایاجاری) از زردچوبه به عنوان یک ادویه غذایی و همچنین یک دارو گیاهی برای درمان انواع بیماری ها (از جمله سرطان، آرتریت، عفونت های دستگاه ادراری و اختلالات گوارشی) به میزان زیادی استفاده می شود. از نظر علمی اثبات شده که کورکومین، (آنتی اکسیدان موجود در زردچوبه)، آنتی اکسیدانی قوی است. بنابراین جای تعجب ندارد به نظر دکتر ایاجاری (استاد چشم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا) عصاره زردچوبه برای کاهش دژنراسیون شبکیه میتواند مفید باشد.
در سالهای گذشته، دکتر ایاجاری با بررسی نوشته های علمی کشف کرد که کورکومین کاتالیزوری است برای تولید پروتئیهای ((heat shock)) و یا ((HSP)) ها، که نقش مهمی در تضمین عملکرد مناسب سلول ها ایفا می کنند.
فتورسپتورها، یا سلولهای میله ای و مخروطی شبکیه هستند که ما را قادر می سازند به درستی ببینیم.
دکتر ایاجاری، (محقق و عضو هیات علمی بنیاد FFB) معتقد است که کورکومین میتواند جلو پیشرفت بیماری آرپی و کاهش بینایی ناشی از آنرا بگیرد و یا کاهش دهد.

چندی پیش، دکتر ایاجاری با اضافه کردن کورکومین به سلول های جهش یافته ((P23H)) ژن رودوپسین و ژن ((RHO)) را کشت کرد و فرضیه خود را در آزمایشگاه تست کرد. ژن ((RHO)) دستورالعمل های ساخت پروتئینی به نام ردوپسین فراهم می کند که برای دید طبیعی لازم است. جهش غالب P23H یکی از شایعترین علل RP است. دکتر ایاجاری همچنین کورکومین را به یک موش مبتلا به آرپی تزریق کرد و نتایج هر دو مطالعه مثبت بود و نشان می دهد که کورکومین در جلوگیری از کاهش بینایی چشم کمک می کند.


در ادامه سوالاتی که از ایشان در مورد مطالعات کورکومین پرسیده شده را ملاحظه میفرمایید :

ایده آزمایش کورکومین برای درمان RP از کجا به ذهن شما خطور کرد؟

در هند، گیاهان و ادویه ها معمولا برای درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. به علت استفاده گسترده از آن در درمان بیماری های متعدد، تصمیم گرفتم از استفاده از کورکومین برای درمان RP استفاده کنم. امروزه بسیاری از داروهایی که معمولا تجویز می شوند از گیاهان گرفته می شود. آسپرین و taxol و …. همه نمونه هایی از داروهای گیاهی است. من فکر می کنم گیاهان و ادویه جات بیشتری وجود دارد که ممکن است باعث کند شدن پیشرفت بیماری شود که هنوز مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

ظاهراً شما بر روی پروژه دیگری هم کار می کنید که تاثیر کورکومین را بهبود می دهد؟

بله من با همکاری متخصصین داروسازی روی ترکیب خاصی از کورکومین با ۱۰ تاثیرگذاری بیشتر از کورکومین طبیعی کار کرده ایم. به منظور جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی، ما قصد داریم دارو مستقیم به چشم وارد گردد. در حال حاضر من و همکارانم در تلاش برای پیدا کردن پشتیبان مالی یا اسپانسری هستیم که این مطالعات را به که آزمایشات بالینی کمک می کنند، ادامه و توسعه دهیم.

چه چیز دیگری برای انجام این کار لازم است؟

تحقیقات بیشتر برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی دارو در انواع حیواناتی که دچار RP هستند. در دوز های بالا، کورکومین در بدن سمی شده و عوارض دارد. به همین دلیل ما باید دارو را به طور مستقیم به چشم وارد کنیم. ما در حال حاضر به دنبال حمایت مالی از سمن ها (سازمانهای مردم نهاد) و سرمایه داران سرمایه گذاری برای پیشبرد این تحقیق هستیم. تحقیق گران است و بدون حمایت اسپانسرها یا خیرین ما قادر به حرکت رو به جلو نخواهیم بود.
دکتر ایاجاری ، علاوه بر تحقیقاتش در مورد کورکومین، در زمینه شناسایی جهش های ژنی در افراد مبتلا به بیماری های شبکیه فعال است. برای مثال ایشان در یکی از پروژه های FFB، (مقایسه DNA افراد مبتلا به RP با DNA خویشاوندان ناقل بیماری یا افراد خانواده که سالم هستند) همکاری و فعالیت داشته است.
در گذشته، جهش های ژنی جدیدی در افراد مبتلا به RP-اتوزومی مغلوب شناسایی شده است که هر دو والد یک نسخه از ژن جهش یافته را داشتند، اما خود والدین هیچ نشانه ای از بیماری نداشتند؛ زیرا بیماری در یک نسل نشان داده می شود و سپس ناپدید می شود. با استفاده از «تکنولوژی مقایسه DNA »، دکتر ایاجاری چندین جهش ژنی جدید را در چندین فرد RP شناسایی کرده است.

 

 

منبع : سایت بنیاد مبارزه با نابینایی

http://www.blindness.org/blog/index.php/a-spice-for-the-eyes

به وسیله |۱۳۹۷/۶/۲۵ ،۰۶:۰۱:۵۸ +۰۰:۰۰مهر ۱ام, ۱۳۹۶|آرشیو, تازه ها|بدون دیدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه