بازسازی شبکیه با استفاده از خود شبکیه

//بازسازی شبکیه با استفاده از خود شبکیه

بازسازی شبکیه با استفاده از خود شبکیه

بازسازی شبکیه : در این تحقیقات سلولهای شبکیه سمندرها توسط خود شبکیه بازتولید گردید

دلیل اصلی کاهش بینایی برای افراد مبتلا به بیماریهای شبکیه مانند آرپی یا دژنراسیون ماکولا، تحلیل و یا خرابی فتورسپتورهاست. فتورسپتورها سلولهای شبکیه ای هستند که نور را جذب کرده و آنرا به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میکنند که به مغز فرستاده میشود که از آنها برای ایجاد تصاویری که میبینیم استفاده میشود.

بسیاری از گروههای تحقیقاتی در سرتاسر جهان در حال تحقیق در مورد راههای ساخت فتورسپتورهای جدید از طریق سلولهای بنیادی برای پیوند به شبکیه چشم برای بازگرداندن بینایی هستند. این رویکرد چالشهای بسیاری مثل واکنشهای طبیعی سیستم ایمنی بدن و همچنین هماهنگسازی با بافت فعلی شبکیه چشم بیمار بدنبال دارد. غالباً یک جراحی اختصاصی برای پیوند سلولهای جدید ضروری است.

با اینحال دکتر توماس ریه Thomas Reh, PhD یکی از متخصصان بنیاد مبارزه با نابینایی FFB در قسمت توسعه و بازسازی شبکیه در دانشگاه واشنگتن در حال کار بر روی یک رویکرد نوین است که میتواند باعث بوجود آمدن انقلابی در زمینه بازگرداندن بینایی توسط دانشمندان شود. ایشان دنبال راهی هستند که که خود شبکیه بیمار  اقدام به ساخت فتورسپتور جدید نماید.

دکتر توماس ریه در کنفرانس بینایی ۲۰۱۸ در سان دیگو جایزه مخصوص بنیاد مبارزه با نابینایی(Ed Gollob Board of Directors Award) در سال ۲۰۱۸ را برای مقاله پژوهشی خود در مجله Nature در مورد تکنولوژی نوظهور که از تحقیقات وی بر روی دوزیستان بود، دریافت کرد.

دکتر توماس ریه گفت: این مقاله نقطه اوج تحقیقات من در این ۳۰ سال پژوهش است. من ابتدا در مورد توانایی سمندرها (نوعی مارمولک) در بازسازی سلولهای شبکیه کار کردم. در دانشگاه ایلینوی دکتر داوید استوکوم که روی بازسازی اندام دوزیستان کار کرده بود حضور داشت. برای من بسیار جالب بود که این حیوانات چنین توانایی داشتند. من در آزمایشگاه بعنوان دستیار پروفسور  شروع بکار کردم و مطالعات بر روی بازتولید بافتهای حیاتی توسط قورباغه ها پرداختم.

مقاله دکتر ریه پیشرفتهای بازسازی شبکیه را در موش نشان میداد. تیم او قادر به تولید نورون از سلولهای شبکیه ای به نام مولرگلیا بود که کارهایی چون محافظت ساختاری از سلول و جذب و دفع مواد داخل سلولی را انجام میداد. نورونهای جدید با مدارهای موجود ارتباط برقرار میکنند و سلولها نیز به نور پاسخ میدهند. با اینجال نورونهای جدید هنوز به شکل فتورسپتورکامل نیستند و باید در مراحل بعدی و در مطالعات انسانی کارهای بیشتری روی آن صورت گیرد.

دکتر ریه گفت : بنیاد مبارزه با نابینایی در حال حاضر تحقیقات خود را برای بدست آوردن فتورسپتورهای کاملا مشابه با نمونه اصلی  از مولرگلیا متمرکز کرده است. در گام بعدی میبایست یک ژن درمانی مناسب برای انسان جهت اتصال صحیح فتورسپتورها از مولرگلیا به داخل شبکیه ارائه شود.

دکتر ریه افزود : مطالعات ایمنی و اثربخشی بر روی حیوانات بزرگتر قبل از شروع آزمایشات بالینی بر روی انسان ضروری است.

دکتر استفان رز دبیر علمی بنیاد گفت: در حالی که کار بیشتری برای درمان ارائه شده توسط دکتر ریه باید انجام شود، ولی این روش مزایای خیلی بیشتری نسبت به پیوند و یا دیگر روشهای درمانی دارد. این خیلی مهم است که بینایی افرادی که بخاطر مشکلات شبکیه دچار نابینایی شده اند بتوان به این افراد بازگرداند.

 

 

 منبع بنیاد مبارزه با نابینایی FFB

http://www.blindness.org/blog/index.php/retinal-regeneration-releasing-your-inner-salamander/

به وسیله |۱۳۹۷/۴/۳۰ ،۰۶:۲۶:۴۹ +۰۰:۰۰تیر ۳۰ام, ۱۳۹۷|تازه ها|1 دیدگاه

درباره نویسنده :

یک دیدگاه

  1. حمیده تیر ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۷:۳۱ - پاسخ دادن

    درود
    عالیه امیدوارم هر چه زودتر ازمایشات انسانی شروع بشه

ثبت ديدگاه