آزمایش ژنتیک و مبارزه با گسترش نابینایی

//آزمایش ژنتیک و مبارزه با گسترش نابینایی

آزمایش ژنتیک و مبارزه با گسترش نابینایی

آزمایش ژنتیک راه مبارزه با گسترش نابینایی ژنتیکی است

خانم دکتر صدیقه وسمقی دبیر موسسه حمایت از بیماران چشمی آرپی گفت : در صورت توجه به آزمایش‌های ژنتیک از ابتلای بیشتر به بیماری آر.پی و مشکلات ناشی از آن کاسته می‌شود. وسمقی اضافه کرد: انجام این آزمایش‌ها به‌ویژه در خانواده‌هایی که سابقه این بیماری یا هر بیماری ژنتیکی دیگری در آنها وجود دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی که خود نیز یکی از بیماران کم‌بینا است اظهار داشت: بسیاری از خانواده‌هایی که بیماری آر.پی دارند شیوه مناسب برخورد با آنها را نمی‌دانند که این موضوع موجب به وجود آمدن مشکلات روحی برای بیمار می‌شود. وسمقی گفت: با آموزش‌های مناسب به بیمار و خانواده‌ وی و در نهایت جامعه می‌توان از ایجاد بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد.

دبیر مؤسسه آر.پی بیان داشت: باتوجه به اینکه آر.پی یک بیماری ژنتیکی مربوط به شبکیه چشم است برای درمان آن در دنیا روش‌های مختلفی چون ژن درمانی، استفاده از سلول‌های بنیادی و به‌کارگیری تکنولوژی در حال آزمایش است که تاکنون برخی موارد به نتایج خوبی هم رسیده است.

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: به ازای هر یک هزارو ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر در ایران یک نفر به بیماری آر.پی مبتلا می‌شود که با توجه به ژنتیکی بودن این بیماری بهترین راه برای پیشگیری، مشاوره ژنتیک است. مصطفی مدحتی تصریح کرد: با تشخیص زود هنگام آر.پی می‌توان با استفاده از عینک‌های آفتابی استاندارد و دیگر آموزش‌های لازم، روند کم‌بینا یا نابینایی را به ‌تعویق انداخت.

مدحتی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی برای بیماران آر.پی استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر به‌ منظور آشنایی با شیوه‌های نوین درمان و آخرین اطلاعات در مورد درمان این بیماری گفت: خانواده‌هایی که بیمار آر.پی دارند می‌توانند از طریق مؤسسه حمایت از بیماران چشمی آر.پی به آدرس اینترنتی www.iran-rp.ir و یا تلفن ۶۶۹۴۸۲۸۴ -۰۲۱ با شیوه‌های نوین درمانی، آموزش‌های مناسب و نحوه برخورد با این بیماران آشنا شوند.

به وسیله |۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ،۰۸:۴۰:۲۰ +۰۰:۰۰دی ۱۹ام, ۱۳۹۵|آرشیو|بدون دیدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه