گزارش JCyte از نتایج آخرین آزمایشات بالینی

//گزارش JCyte از نتایج آخرین آزمایشات بالینی

گزارش JCyte از نتایج آخرین آزمایشات بالینی

طرح درمان سلولهای شبکیه برای بیماران آرپی در کارآزمایی بالینی فاز ۱ / ۲a انجام گردید. این طرح در مدت دوازده ماه بر روی ۲۸ بیمار در دو منطقه در جنوب کالیفرنیا انجام گرفت.

محور اصلی این آزمایشات، ایمنی و عوارض جانبی احتمالی بود. افرادی که بیشترین دوز درمانی را دریافت میکردند نتایج بهتری میگرفتند. در تستهای مربوط به حدت بینایی (VA) که با استفاده از چارت بینایی انجام میگرفت در حدود دو خط (۹ حرف) چشم درمان شده دید بهتری نسبت به چشم بیمار داشت. برخی از بیماران اظهار داشتند که تغییرات مثبتی در مورد افزایش حساسیت به نور، بهبود دید، تشخیص بیشتر رنگ، تحرک پذیری بیشتر و توانایی خواندن بهتر داشته اند. در نهایت ۲۲ نفر از این ۲۸ بیمار شرکت کننده در آزمایش، چشم دوم خود را نیز تحت درمان قرار دادند. JCyte موفق شد مجوز انجام آزمایشات مرحله دوم ۲b را از اداره غذا و داروی آمریکا FDA دریافت کند. در این آزمایش از بیماران آرپی استفاده شد که حدت دید آنها بهتر از ۸۰/۲۰ و کمتر از ۸۰۰/۲۰ بود. FDA اجازه استفاده از دوزهای بالاتر در مطالعات مرحله ۲b را به JCyte داده است.

سلولهای مورد استفاده در این آزمایش شبیه سلولهای بنیادی هستند که هنوز کاملا رشد نکرده اند. (برای مثال فتورسپتورها-سلولهای شبکیه ای که دید را فراهم میکند) این سلولها با ژل به داخل ویتره تزریق میشوند. تزریق داخل ویتره ضریب ایمنی بالا و خوبی دارد و معمولاً در داخل مطب پزشکان این روش بجای دیگر روشها تجویز میشود. هدف اصلی JCyte نجات و فعالسازی دوباره سلولهای فتورسپتور باقیمانده در چشم بیمار پیش از نابودی آنهاست.

دکتر هنری کلسن، یکی از بنیانگذاران و محققان JCyte میگوید: این درمان برای کار مستقل از ژنهای جهش یافته بیماران آرپی طراحی شده است.

دکتر کلسن میگوید: ما اعتقاد داریم که این روش درمانی به گروه گستره ای از بیماران آرپی که برخی از فتورسپتورهای فعال در چشم آنها باقی مانده است کمک زیادی خواهد کرد. تقریباً در حدود صد ژن وجود دارد که عیوب و یا نقص در آنها میتواند باعث بروز آرپی شود. بنابراین لازم است که روشهای درمانی که امکان موفقیت دارند را توسعه داده و تکمیل کنیم.

در حدود صدهزار نفر در آمریکا و بیش از میلیونها نفر در سرتاسر جهان درگیر بیماری آرپی هستند.

دکتر استفان رز از اعضاء ارشد تحقیقاتی بنیاد مبارزه با نابینایی FFB میگوید: نخستین گام JCyte بسیار دلگرم کننده و امیدوار کننده است. گزارش تحقیقات این شرکت یک خبر خوب برای بیماران آرپی است که تاکنون امیدی برای بهبودی بیماریشان نداشتند.

بنیاد مبارزه با نابینایی FFB حمایتهای لازم از این طرح را در زمان انجام طرح از دکتر کلسن انجام داد.

 

منبع : سایت مبارزه با نابینایی

FFBhttp://www.blindness.org/blog/index.php/jcyte-reports-results-for-phase-12a-clinical-trial-for-retinal-cell-treatment/

 

به وسیله |۱۳۹۶/۱۰/۱۱ ،۰۷:۲۱:۰۱ +۰۰:۰۰دی ۱۱ام, ۱۳۹۶|تازه ها|1 دیدگاه

درباره نویسنده :

یک دیدگاه

  1. امید فروردین ۵, ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۱ - پاسخ دادن

    سلام . بیماری اشتارگات به کجا رسیده درمانش

ثبت ديدگاه