ژن درمانی در چشم پزشکی

/, چشم پزشکی/ژن درمانی در چشم پزشکی

ژن درمانی در چشم پزشکی

دبیر علمی بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران، از کاربرد ژن درمانی در حوزه چشم پزشکی به عنوان یک خبر خوش برای افرام کم بینا و نابینا، یاد کرد.

 

 

ایشان، روز سه شنبه در افتتاحیه بیست و هشتمین کنگره چشم‌پزشکی ایران، در مرکز همایش‌های رازی، در ارتباط با موضوع ژن درمانی برای مشکلات بینایی، اظهار داشت: این مسئله برای درمان بیماری‌های ارثی ناشی از اختلالات ژنتیکی و تغییر در ژن کاربرد دارد.

 

 

وی افزود: امروزه محققان ثابت کرده‌اند از طریق ویروس می‌توان ژن را وارد سلول بدن کرد و اختلال ژنی را جهت رفع آن اقدامات لازم انجام داد و این خبر خوشی در حوزه درمان نابینایی و کم بینایی‌های ارثی است.

 

دبیر علمی بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، گفت:‌از طریق مشاوره‌های قبل از ازدواج نمی‌توان صد در صد بیماری‌های نادری که از طریق تغییر در ژن حاصل شده‌اند را شناسایی و درمان کرد که درمان شب‌کوری که منجر به نابینایی می‌شود از جمله مواردی بود که در این حوزه می‌توان مد نظر قرار داد.

 

وی افزود: شب کوری ۱۸ ژن دارد که شناسایی تنها ۲ مورد آن محقق شده و بهترین راه برای کاهش آمار این بیماری، پیشگیری است. همچنین شیوع شب کوری هر چند چندان زیاد نبود ولی به دلیل اینکه از نوزادی تا پایان عمر فرد را گرفتار می‌کند مشکلات زیادی را برای خانواده به همراه دارد.

 

وی گفت: ژن درمانی برای شب کوری در حال حاضر در ایران مراحل تحقیقاتی را طی کرده و هنوز به مرحله بالینی راه نیافته است که امیدواریم این موضوع در کشور ما هر چه سریع‌تر محقق شود.

به وسیله |۱۳۹۷/۱۱/۲۳ ،۱۴:۲۷:۲۰ +۰۰:۰۰بهمن ۲۳ام, ۱۳۹۷|تازه ها, چشم پزشکی|2 نظر

درباره نویسنده :

2 نظر

  1. پری بهمن ۲۷, ۱۳۹۷ در ۰۴:۴۱ - پاسخ دادن

    باسلام و احترام
    امیدوارم هرچه زودتر به مرحله بالینی برسه چون ماهایی که دچار این بیماری شدیم زندگی واقعا سختی دارییم.درکش واقعا برای دیگران مشکله.همه زندگیمون رو تحت تاثیر قرار میده..کاش تا بهار بالینی شه کاش

  2. مینا اسفند ۱۱, ۱۳۹۷ در ۱۸:۴۹ - پاسخ دادن

    واقعا سخته اونقد که بهمون خندیدن نمیتونیم بگیم مشکلمون چیه .ولی باید امیدوار بود چاره ای نیست

ثبت ديدگاه