نشست نوآوریهای FFB-Casey

//نشست نوآوریهای FFB-Casey

نشست نوآوریهای FFB-Casey

۴۴ تحقیق اثر گذار در زمینه بیماریهای شبکیه در نشست نوآوریهای FFB-Casey:

خبر از Ben Shaberman-اول خرداد ۱۳۹۶:

 برای کسی که منتظر آخرین خبرها در مورد تحقیق در زمینه بیماریهای شبکیه است، نشست نوآوریهای سلول درمانی و ژن درمانی شبکیه مکانی ایده آل است.

در چهارمین سال این نشست، کاملترین مجموعه تحقیقات امیدبخش در زمینه درمان بیماریهای وراثتی شبکیه ارائه شد. این نشست مشترکا توسط بنیاد مبارزه با نابینایی و پژوهشکده چشم Casey (دانشگاه علوم و بهداشت Oregon) میزبانی شد، ۴۴ مقاله  و سخنرانی توسط محققان و صاحبان صنایع ارائه شد. بیشن از ۲۵۰ محقق و صاحبان صنایع در این نشست حضور داشتند. Spark Therapeutics یکی از حامیان این نشست بود.

نشست نوآوریها در اول تا سوم خرداد قبل از همایش انجمن تحقیقات چشم و بینایی ](ARVO) در ۶ الی ۹ خرداد
[ در بالتیمور برگزار شد.

خلاصه ای از ارائه مقالات و سخنرانیهای این نشست ارائه میشود:

سلول درمانی :

Tadao Maeda MD PhD از کمپانی ژاپنی Healios KK در مورد کارآزمایی های بالینی درمان تحلیل رفتگی وابسته به سن ماکولا (AMD) صحبت کرد و بیان داشت که با استفاده از سلولهای اپی تلیوم پیگمانتر رتین (RPE) انجام میشود که از سلولهای بنیادی پرتوان القایی یا iPSC (سلولهای بنیادی که از خون یا پوست گرفته میشوند) تولید میگردند.

پژوهشگاه سلولهای بنیادی عصبی (NSCI) Neural Stem Cell Institute در حال ابداع یک روش درمانی برای AMD  خشک براساس سلولهای RPE است که در آن از سلولهای بنیادی شبکیه انسان بالغ برای ساختن RPE استفاده میشود.

Sally Temple PhD مدیر بخش علمی NSCI و مبتکر در تحقیقات سلولهای بنیادی بالغین مروری کلی بر این رویکرد درمانی تازه ارائه کرد.

فن آوریهای پیوند بازساختی: یک کارآزمایی بالینی فاز I,IIa (بررسی ایمن بودن درمان) براساس سلولهای RPE که از سلولهای بنیادی جنینی انسان مشتق شده اند را طراحی کرده و در حال اجرا در بیماران AMD خشک میباشند. این سلولها روی یک داربست از جنس غشاء Parylene قرار داده شده اند. این داربست به گونه ای طراحی شده که جهت آن کاملاً مشخص باشد و باعث افزایش بقاء سلولهای RPE در شبکیه گیرنده گردد. Dennis Clegg PhD و Jane Lebrowski, PhD در مورد این فن آوری مبتکرانه درمانی و پیچیدگیها و چالشهای آن صحبت کردند.

دانشگاه لندن UCL با همکاری دانشگاه کالیفرنیا، Santa Barbara در حال اجرا کارآزمایی بالینی فاز I/II در بیماران AMD مرطوب با استفاده از سلولهای RPE مشتق شده از سلولهای بنیادی جنینی است. درمان شامل استفاده از یک داربست برای شناسایی جهت درست سلولهای RPE و نیز افزایش بقاء آنها است. Peter Coffey PhD، رئیس پروژه لندن برای علاج نابینایی، گفته که اگر چه این کارآزمایی صرفاً برای ارزیابی ایمن بودن (بی خطر بودن) این روش درمانی متمرکز شده است. لکن اندکی بهبودی در دید نیز مشاهده شده است.

Reneuron: یک شرکت زیست فن آوری در انگلیس در حال اجرا کارآزمایی بالینی فاز I/IIa در بیمارستان چشم و گوش ماساچوست (MEEI) با استفاده از سلولهای پیش ساز شبکیه انسان است که برای برگرداندن دید در بیماران شب کور (RP) طراحی شده اند.

Eric Pierce MD,PhD محقق اصلی این تحقیق در MEEI، اظهار داشت که ۶ فرد دارای کاهش شدید بینایی تاکنون تحت درمان قرار گرفته اند و هیچگونه عوارضی مرتبط با این روش درمانی در آنان مشاهده نشده است.

Maria Grant MD از دانشکده پزشکی Indiana در خصوص یک شیوه درمانی با استفاده از سلولهای پرتوان القایی (iPSC) صحبت کرد که میتواند ترمیم عروق خونی را در بیماریهای شبکیه نظیر رتینوپاتی دیابتی سرعت بخشید.

Mandeep Singh MD PhD. از دانشگاه Johns Hopkings در خصوص اتصال و به هم پیوستگی سلول به سلول و انتقال سلول به سلول سیتوپلاسم بین سلولهای پیوندی و سلولهای شبکیه صحبت نمود. انتقال سیتوپلاسم ممکن است جدا از عملکرد سلولهای پیوند شده، آثار درمانی مفیدی داشته باشد.

Donald Zack MD.PhD از دانشگاه Johns Hopkins و گروه تحقیقاتی اش دریافتند که داروی ضدسرطان مورد تایید FDA بنام Sunitinib میتواند باعث حفظ بقای فتورسپتورها و نیز سلولهای گانگلیونی شبکیه شود.

ژن درمانی: پروموترها همانند پدال گاز برای تولید پروتئین توسط یک ژن عمل میکنند. در علم ژن درمانی، انتخاب پروموترها برای بروز (تولید) مقادیر ایده آل پروتئین در سلولهای مورد نظر موضوع مهمی است.  Elizabeth Simpson, PhD از دانشگاه British Columbia در مورد کارش روی میکروپروموترها صحبت کرد که ممکن است باعث بروز دقیق ژن درمان کننده در سلولهای مورد نظر شود. بدون اینکه در سلولهای دیگر نفوذ کند.

اکثر موارد ژن درمانی با تزریق زیر شبکیه (ساب رتینال) انجام میشوند. اگرچه این روش باعث میشود که ماده موثر درمانی نزدیک به سلولهای مورد نظر قرار گیرد ولی خصوصاً برای یک شبکیه بیمار ممکن است باعث آسیب بیشتر شود. Lean Byrne PhD. از دانشگاه کالیفرنیا در حال ابداع یک سامانه رساندن ژن (با استفاده از ویروس AAV) میباشد که میتواند داخل زجاجیه تزریق گردد. زجاجیه ماده ای ژلاتینی در داخل چشم میباشد. اگرچه تزریقات داخل زجاجیه بی خطرند چالش پیش رو رساندن محموله درمانی به سلولهای مورد نظر میباشد.

Shannon Boye PhD از دانشگاه فلوریدا در حال ارزیابی ارسال محموله ژن درمانی توسط AAV از طریق تزریق داخل زجاجیه در مدلهای حیوانی بزرگتر است تا به مسیری دست پیدا کند که بتوان از آن در موارد ژن درمانی در انسان استفاده کرد.

کوررنگی (Blue cone monochromacy) Blue cone یک بیماری شبکیه است که باعث گرفتار شدن سلولهای مخروطی میگردد و از این طریق دید رنگی بیمار صدمه دیده و محدود میشود و نیز  قابلیت پاسخگویی به نور نیز مختل میشود. Wiliam Hauswirth PhD از دانشگاه فلوریدا تحقیق خود را در مورد ژن درمانی در یک مدل موش  این بیماری ارائه نمود که موفقیت آمیز بوده است.

Wiliam Beltran از دانشکده دامپزشکی Pennsylvania توسط یک روش ژن درمانی AAV در یک مدل سگ شب کور (RP) که در اثر جهش ژن ردوپسین (RHO) ایجاد شده، توانست با موفقیت سلولهای استوانه ای را حفظ و از تخریب آنها در این بیماری جلوگیری کند. این درمان از طریق خاموش کردن هر دو نسخه سالم و بیمار RHO و جایگزین کردن آنها با نسخه های سالم کار میکند.

Gus Aguirre DVM,PhD از دانشکده دامپزشکی پنسیلوانیا، یک روش ژن درمانی برای برگرداندن فعالیت سلولهای مخروطی و حفظ فعالیت سلولهای استوانه ای در یک مدل سگ بیماری لبر (LCA) را معرفی نمود که در اثر جهشهای ژن NPHP5 ایجاد شده است. درمان تا حداقل دو سال و نیم موثر بوده است.

-اپتوژنتیک استفاده از ژن درمانی برای ایجاد حساسیت به نور در یک شبکیه ناتوان از درک نور میباشد. نظر به اینکه بیماران کاملاً نابینا، اکثر سلولهای فتورسپتور خود را از دست داده اند، درمانهای اپتوژنتیک اکثرا بر روی سلولهای گانگلیونی موجود کار میکنند. Deniz Dalkara PhD از پژوهشگاه بینایی پاریس (Institut de La Vision) توضیح داد که شرکت GenSight در حال ابداع یک روش درمانی براساس فن آوری اپتوژنتیک میباشد که بطور موثر و ایمنی در شرایط نور طبیعی روز کار میکند. رویکرد Gensight نسبت به سایر موارد درمانهای اپتوژنتیک، پیشرفته تر و بهینه تر میباشد.

Kevin Gregory-Evans MD PhD از دانشگاه British Columbia تحقیق جدید خود را در مورد ژن درمانی در خارج از بدن یک مدل موش بیماری X-linked Retinoschisis را ارائه نمود. افرادیکه دچار این بیماری هستند و البته مدل حیوانی این بیماری، بدلیل یک جهش ژنی، پروتئین RS-1 را ندارند. رویکرد درمانی شامل استخراج سلولهای بنیادی مزانشیمال از بیمار، و درمان آن سلولها به نحوی که بتوانند RS-1 را تولید کنند، و سپس پیوند آنها در شبکیه بیمار میباشد.

Jean Bennett MD PhD از دانشگاه پنسیلوانیا در مورد پیشرفت شرکت Regenex در خصوص یک شیوه جدید ژن درمانی در بیماری AMD مرطوب صحبت کرد که از طریق مسدود کردن رشد عروق خونی نشت کننده که باعث از دست رفتن دید میشوند عمل میکند. برخلاف درمانهای فعلی که نیازمند تزریقات مکرر داخل زجاجیه هستند. تنها یک تزریق درمانی Regenex برای چندین سال کافی است. با توجه به موفقیت در مدلهای حیوانی شرکت در حال برنامه ریزی برای اجرای کارآزمایی بالینی فاز I میباشد.

Odylia Therapeutics یک شرکت غیرانتفاعی جدید است که تمرکز خود را برای سرمایه گذاری در زمینه تحقیقات ترجمانی (بین رشته ای) و بالینی بیماریهای بسیار نادر شبکیه که کمتر از یک نفر در هر میلیون را مبتلا کند معطوف کرده است.

Scott Dofman مدیر ارشد اجرایی آن میگوید که اولین پروژه این شرکت، ژن درمانی بیماری LCA است که در اثر جهشهای ژن RPGRI P.1 ایجاد میشود. این پروژه در بیمارستان چشم و گوش ماساچوست در حال تکمیل مراحل اجرایی خود است .

Isabelle Audo Md. PhD از پژوهشگاه چشم Institut de la vision پاریس در مورد اقدامات شرکت Sanofi در خصوص کارآزماییهای بالینی ژن درمانی فاز I,IIa برای بیماران مبتلا به سندرم آشر نوع ۱B و اشتارگارت صحبت کرد. ۲۴ بیمار در تحقیق بیماری اشتارگارت در پژوهشگاه چشم Casey (OHSU) پژوهشگاه چشم (Institut de la vision) پژوهشگاه چشم Bascom Palmer (دانشگاه میامی، دانشگاه Lowa  و پژوهشگاه چشم Cullen و دانشکده پزشکی Baylor) تحت درمان قرار گرفتند. ۹ بیمار دچار سندرم آشر ۱B در Casey و پژوهشگاه چشم پاریس درمان شدند. فعلاً هیچگونه تاثیر درمانی در این مطالعات که برای بررسی بی خطر بودن و مقدار موثر درمان طراحی شده بود مشاهده نشده است.

Spark Therapeutics یک “مسیر حرکتی روشن” را برای ارزیابی تغییرات بینایی بیمارانیکه در ژن درمانی RPE65 در فاز III کارآزمایی بالینی شرکت کرده بودند طراحی کرده است. Katherine High MD رئیس و سرپرست علمی این شرکت، ویدیوهایی را نشان داد که بیماران پس از درمان، بهبودی در جهت یابی مسیر حرکتی پیدا کرده اند. بدلیل اینکه بهبودی بینایی در این بیماران به سختی با آزمونهای استاندارد قابل شناسایی است، این مسیر به گونه ای طراحی شده است تا بتواند نتایج قابل اعتمادی را حتی پس از تکرار آزمایش از بیمار بدست بدهد.

شرکت Spark در پی گرفتن تاییدیه FDA برای این شیوه ژن درمانی پس از این تحقیق موفقیت آمیز فاز III میباشد.

Tomas Aleman MD مروری بر کارآزمایی بالینی ژن درمانی فاز I/II کوروئیدرمیا را در پژوهشگاه چشم Scheie (دانشگاه پنسیلوانیا) ارائه داد. این شیوه درمانی توسط شرکت Spark طراحی شده است. تاکنون ۹ بیمار در این کارآزمایی بالینی که به هدف بررسی ایمنی این روش درمانی انجام میشود تحت درمان قرار گرفته اند. در ۶ ماه نخست آثار قابل توجه بهبودی در بینایی مشاهده نشده است.

Byron Lam,MD از پژوهشگاه چشم Bascom Palmer (دانشگاه میامی)، آخرین اخبار در زمینه ژن درمانی بیماری نوروپاتی ارثی بر (LHON) و کوروئیدرمیا را بیان داشت. LHON، میتوکندریها را در سلولهای لایه های داخلی شبکیه گرفتار میسازد.

Bascom Palmer در حال اجرا فاز I کارآزمایی بالینی برای LHON میباشد. در این کارآزمایی بیماران با مراحل مختلف بیماری مزمن ،حاد و قبل از حمله (بدون علامت) و با دوزهای مختلف دارو تحت درمان قرار میگیرند. در ۶ بیمار از ۹ بیمار در گروه مزمن که تحت درمان قرار گرفته اند، بهبودی مشاهده شده است.

۶ بیمار در سال اول کارآزمایی بالینی فاز II ژن درمانی کوروئیدرمیا تحت درمان قرار گرفتند. در کل دید در افرادیکه تحت درمان قرار گرفتند نسبتاً ثابت باقی مانده است.

Jose Sahel MD. از دانشکده پزشکی پیتزبورگ و پژوهشگاه چشم پاریس گزارشی را در مورد کارآزماییهای بالینی شرکت Genesight در ژن درمانی LHON ارائه داد. اندکی بهبودی در دید در مطالعه فاز I/II (21 بیمار) که در پاریس انجام شده، گزارش شده است. فاز III این تحقیق در مراکز متعددی در اروپا و آمریکا در حال انجام است.

دکتر ساحل در مورد موفقیت فاکتور بقای سلولهای مخروطی مشتق از سلولهای استوانه ای (RdCVF) در کاهش تحلیل شبکیه بیماران شب کور (RP) در مطالعات اولیه (Preclinical) نیز صحبتی داشت. او و همکارانش هم اکنون در حال طراحی یک کارآزمایی بالینی در این مورد هستند.

محققان بیمارستان دانشگاهی Tuebingen در آلمان کارآزمایی بالینی فاز I/II را در افراد مبتلا به کوررنگی کامل (آکروماتوپسی) ناشی از جهش های ژن CNG3 آغاز کرده اند. آکروماتوپسی یک بیماری ارثی شبکیه است که سلولهای مخروطی را مبتلا میسازد و از این طریق باعث کاهش دید در روز و اختلال درک رنگ و درک جزئیات میگردد.

Dominik Fischer، محقق اصلی طرح، گزارش کرده که تاکنون ۹ بیمار تحت درمان قرار گرفته اند و دوزهای پایین، متوسط و بالای درمانی در این مطالعه که برای ارزیابی ایمنی روش درمانی طراحی شده است در بیماران آزمایش شده است.

Tami Smith MD رئیس بخش پزشکی Spark Therapauthics در خصوص ((در مورد بیماری ارثی شبکیه خود دارای کارت هویت شوید)) توضیح داد که یک برنامه آزمایش ژنتیکی بدون هزینه برای بیماران مبتلا به بیماریهایی نظیر LCA,RP,Choroideremia و بیماریهای درگیر کننده لایه خارجی شبکیه میباشد. خدمات مشاوره ژنتیک نیز بطور رایگان در طول تحقیق ارائه میشوند.

 

 

منبع : سایت بنیاد مبارزه با نابینایی (FFB)

http://www.blindness.org/blog/index.php/forty-four-high-impact-retinal-research-efforts-highlighted-at-ffb-casey-innovation-summit/

به وسیله |۱۳۹۶/۶/۲۹ ،۰۶:۲۸:۴۸ +۰۰:۰۰مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۶|تازه ها|بدون دیدگاه

به اشتراك بگذاريد!

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه