پروژه درمانی Optogenetics و EyeWear

//پروژه درمانی Optogenetics و EyeWear

پروژه درمانی Optogenetics و EyeWear

اجرای پروژه درمانی سیستم ترکیبی Optogenetics و EyeWear:

شرکت فرانسوی زیست فنآوری GenSight Biologics مجوز قانونی انجام آزمایش پایونیر PIONEER فاز ½ (فاز یک از دو) برای سیستم GS030 (یک ژن درمانی اپتوژنتیک همراه با عینک که تحریک سلولهای بینایی را افزایش میدهد) را در انگلستان دریافت کرد. این سیستم برای بازگشت بینایی به افرادی که دچار مشکل شبکیه هستند (همانند بیماران آرپی- سندرم آشر- اشتارگارت و بیماریهای دژنراسیون ماکولا) طراحی شده است.

GS030 در ۱۸ فرد مبتلا به آرپی مورد بررسی قرار میگیرد که میزان بینایی آنها کمتر از حدی است که نمیتوانند انگشتان دست را بشمارند. جزییات این دوره درمانی در وب سایت موسسه ملی بهداشت و آزمایشگاههای بالینی که طرح در آن اجرا میشود در دسترس است.

بنیاد FFB تحقیقات آزمایشگاهی مربوط به اپتوژنتیک را حمایت وساپورت مالی نمود.

دکتر برنارد گیلی Bernard Gillyاستاد دانشگاه و یکی از بنیانگذاران GenSight میگوید: حرکت GS030 به فاز ½ (فاز یک از دو) یک قدم بسیار مهم برای ماست. این آزمایش به بیمارانی که دید بسیار کمی دارند کمک میکند تا به زندگی برگردند. بنابراین ما معتقدیم که توان بالقوه و فنآوری لازم برای بازگرداندن بینایی در این بیماران را خواهیم داشت.

در افراد مبتلا به بیماریهای ارثی شبکیه مانند آرپی سلولهای حساس به نور یا فتورسپتورها از بین میروند. افرادی که درمان اپتوژنتیک را دریافت میکنند سلولهای گانگلیونی آنها به نور واکنش پیدا میکند. این سلولها پس از مرگ سلولهای فتورسپتور در شبکیه بیماران آرپی زنده و فعال باقی میمانند. عینک GS030 یک سیگنال تصویرنور تقویتی را برای تحریک بیشتر سلولهای گانگلیونی و افزایش ادراک بینایی ارسال میکند. سیستم GS030 مستقل از جهش ژنی ناشی از آرپی عمل میکند.

استفان رز ریس تحقیقات بنیاد FFB میگوید: تکنولوژی GenSight یک پیشرفت بسیار امیدوارکننده برای افرادی است که بیشتر بینایی خود را از دست داده اند. در حالیکه Allergan و اپتوژنتیک به تنهایی بر روی آرپی در یک کارآزمایی بالینی کار میکنند ولی درمان اپتوژنتیک GenSight همراه با عینک خاص خود امکان بالقوه دیدن بهتر را فراهم میکند.

در حالیکه شرکت Allergan به تنهایی روی پروژه اپتوژنتیک در حال کارآزمایی بالینی بر روی بیماران آرپی است، بنظر میرسد که شرکت Gensight با استفاده از عینکهای مخصوص تجربه بینایی بهتری را به بیماران بدهد.

اپتوژنتیک یک رویکرد درمانی پیشرفته است که در آزمایشگاههای تحقیقاتی در سرتاسر جهان، عمدتا برای مغز و مشکلات عصبی استفاده میشود.

منبع :

http://www.blindness.org/blog/index.php/clinical-trial-to-launch-for-system-combining-optogenetics-and-eyewear/#more-5354

 

به وسیله |۱۳۹۷/۷/۹ ،۱۲:۰۲:۳۵ +۰۰:۰۰بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۶|تازه ها|2 نظر

درباره نویسنده :

2 نظر

 1. مینا مهر ۲۸, ۱۳۹۷ در ۱۶:۴۵ - پاسخ دادن

  این عینک کی عمومیت پیدا میکنه؟؟

  • iranrp آبان ۱, ۱۳۹۷ در ۰۶:۵۱ - پاسخ دادن

   با سلام
   این عینک تولید آزمایشگاهی شده در صورت اخذ مجوزهای لازم و اثبات ایمنی و کارآیی آن برای تولید صنعتی با کارخانجات همکاری خواهد کرد

ثبت ديدگاه