دکتر Eliot Berson محقق آرپی درگذشت

//دکتر Eliot Berson محقق آرپی درگذشت

دکتر Eliot Berson محقق آرپی درگذشت

دکتر Eliot Berson ، مبتکر درمان ویتامین A برای رتینیت پیگمنتوزا درگذشت…

خبر از Ben Shaberman-دوم فروردین ۱۳۹۶:

 هیچ فردی در جامعه علمی تحقیقات بیماریهای شبکیه به اندازه دکتر Eliot Berson به کار خود عاشق و متعهد نبوده است. همانند William F.Chatlos استاد چشم پزشکی دانشگاه پزشکی هاروارد، دکتر Berson خود را وقف مراقبت بیماران و تحقیق در مورد حفظ بینایی مبتلایان به بیماریهای ارثی شبکیه به مدت پنج دهه کرد.

وی علاوه بر اینکه بعنوان یک چهره کاملا شناخته شده در دنیا و ابداع کننده درمان ویتامین A برای بیماری شبکیه رتینیت پیگمانتوز میباشد از طرف بیماران و خانواده های آنان نیز به دلیل روحیه امیدواری دهنده و مشوق خود در مورد بیماری صعب العلاج شب کوری، بسیار مورد توجه و احترام است.

دکتر Berson در ۱۹ مارس ۲۰۱۷ در سن ۷۹ سالگی دار فانی را وداع گفت. او ۳۵ سال با همسرش Kyra زندگی کرد و برادر او دکتر Frank Berson میباشد.

دکتر Stephen Rose PhD رئیس بخش تحقیقات بنیاد مبارزه با نابینایی FFB  میگوید: دکتر Berson حقیقتا یک پیشگام بود. در زمانیکه اطلاعات کمی در خصوص بیماریهای ارثی شبکیه موجود بود و در واقع هیچ پزشک و دانشمند دیگری در این زمینه تحقیق نمیکرد، دکتر برسون خود را وقف تحقیق و بررسی بیماریهای ارثی شبکیه نمود. او همیشه به صداقت رفتار با بیماران اعتقاد داشت و یک شخصیت بی نظیر و با اصالت بود.

بنیاد مبارزه با نابینایی مهمترین بنیاد خصوصی غیرانتفاعی در زمینه تحقیق بیماریهای شبکیه در دنیاست. این بنیاد درسال ۱۹۷۱ با کمک دکتر برسون و با معرفی Lulie و  Gordon Gund  به Ben&Beverly Berman پایه ریزی شد. آقای Gund در اثر بیماری آرپی دید خود را از دست داده بود. دو دختر جوان Berman به نامهای Mindy و  Joanne نیز این بیماری را داشتند. مدت کوتاهی پس از آشنایی  خانواده Gund  و Berman آنها مشترکا بنیاد را پایه ریزی کردند تا بتوانند در مورد شیوه های درمانی بیماری RP تحقیق کنند. از زمان تاسیس بنیاد بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در راستای ماموریت بنیاد که ریشه کن کردن تمامی طیفهای بیماریهای ارثی شبکیه است تامین بودجه شده است. اولین سرمایه گذاری بنیاد، تاسیس آزمایشگاه Berman-Gund برای مطالعه دژنراسیونهای شبکیه در بیمارستان چشم و گوش ماساچوست بود که توسط دکتر Berson اداره میشد و هم اکنون نیز به عنوان یک مرکز تحقیقاتی پیشرفته فعالیت دارد.

Gordon Gund، پایه گذار مشترک و رئیس افتخاری بنیاد میگوید: Lulie و من، Eliot را در تابستان ۱۹۷۰ دیدیم. Berson یکی از معدود پزشکانی بود که علاقه مند تحقیق در زمینه بیماری شبکیه بودند. هنگامیکه Berson بیماری من را تشخیص داد، در مورد پیش آگهی بیماری خودم براساس ERG چشمم از او سوال کردم و او به شیوه عجیب خودش خیلی با من صادق بود و گفت که دیدم خیلی طول نمیکشد که از بین برود.

در بهار ۱۹۷۱ من به Eliot زنگ زدم تا طرحنامه آزمایشگاه تحقیقاتی را به اعضاء هیات علمی بیمارستان چشم و گوش ماساچوست معرفی و پیگیری کند. او برای من یک کپی فرستاد و چند روز بعد به من زنگ زد تا باBen Berman نشستی داشته باشیم.

Mindy Berman Caplen میگوید: من و خانواده ام از اینکه دکتر Berson  را در کنارمان داریم بسیار خوشحالیم و او را همانند خانواده خود میدانیم. او در زمانیکه هیچ امیدی نبود برای ما امید درمان برای شب کوری را زنده کرد. تعهد مادام العمر او به تحقیق، وقف خودش برای بنیاد و اشتیاق وافر او به تمامی بیمارانش، داستان زندگی افسانه ای اوست.

در سال ۱۹۹۳، دکتر Berson درمان جدید ویتامین A برای شب کوری (RP) را که علت اصلی نابینایی ارثی است، در مجله Ophthalmology چاپ کرد. سرانجام تحقیقات او نشان داد رژیم درمانی ویتامین A پالمیتات DHA و لوتئین، دید بیماران را در برخی انواع RP حفظ کرده است.

او چندین مقاله در خصوص رژیم غذایی منتشر کرد. دکتر Berson در زمینه بررسی، پیگیری و پیش بینی سیر از دست رفتن دید در بیماران با استفاده از ERG که حساسیت شبکیه به نور را می سنجد، بسیار شناخته شده است. او با انجام و تجزیه و تحلیل هزاران ERG، قادر به پیش بینی میزان کاهش دید در بیمارانش شده بود.

دکتر Berson که فارغ التحصیل Philips Andover, Yale و دانشگاه Harvard بود، مولف بیش از ۲۵۰ مقاله است. او دارای جوایز متعددی از انجمن بین المللی بیماریهای ژنتیک چشم، انجمن تحقیقات بینایی و چشم پزشکی (ARVO)، پژوهشگاه ملی چشم، Light house  International Alcon, و  انجمن بین المللی تحقیقات چشم میباشد. در ۱۹۹۹ او جایزه Llura Liggett Gund را که عالیترین جایزه تحقیقاتی بنیاد میباشد به پاس یک عمر تلاش در تحقیق و درمان بیماریهای وراثتی شبکیه دریافت نمود.

روحش شاد و قرین رحمت باد….

 

منبع : سایت بنیاد مبارزه با نابینایی (FFB)

http://www.blindness.org/blog/index.php/dr-eliot-berson-pioneer-in-vitamin-a-therapy-for-retinitis-pigmentosa-passes-away/

به وسیله |۱۳۹۶/۶/۲۹ ،۱۰:۱۰:۰۰ +۰۰:۰۰خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۶|آرشیو|3 نظر

درباره نویسنده :

3 نظر

 1. m32132m مرداد ۱۳, ۱۳۹۶ در ۰۹:۲۳ - پاسخ دادن

  دکتر برسون عمرى براى بیماران rp وقت گذاشتند وتحقیقات ایشان نتایج موفقیت امیزى داشته روحش شاد باد

  • mobin مهر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۰۸:۱۹ - پاسخ دادن

   واقعاروحش شاد…
   چنین افرادی کم هستند دردنیا. توکشورخودمون شخصی بنام سروش همانندایشان دنبال روحیه و انرژی است تمام وقت خودشون رو صرف کمک به بیماران میکرده کرده خدا خوش بخواد برای همه کسانی که به بیماران کمک میکنند.
   mobin

 2. مریم بهمن ۸, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۵ - پاسخ دادن

  روحش شاد

ثبت ديدگاه