حمایت FFB از محققان شبکیه

//حمایت FFB از محققان شبکیه

حمایت FFB از محققان شبکیه

جایزه بنیاد FFB برای محققان آزمایشات بالینی بیماران شبکیه

 

دکتر ماندیپ سینگMandeep Singh استاد چشم پزشکی موسسه چشم ویلمر Wilmer Eye Institute و مرکز درمانی جان هاپکینز Johns Hopkins Medicine میگوید : اولین باری که یک شبکیه چشم را مورد بررسی و آزمایش قرار دادم همه چیزهایی که دیدم و کشف کردم برایم جالب توجه بود، جراحی- مراقبت از بیمار- مسائل ژنتیکی- پزشکی ترمیمی و سلولهای بنیادی. فهمیدم که تمرکز بر روی  شبکیه همان چیزی است که من برای زندگی حرفه ای خود به آن نیاز دارم.

 

دکتر سینگ یکی از برندگان جایزه توسعه دهندگان حرفه ای درمان نابینایی (CDAs) از بنیاد مبارزه با نابینایی FFB است. گیرندگان این جایزه به مدت پنج سال مبلغ ۳۷۵هزار دلار بعنوان کمک دریافت خواهند کرد تا علاوه بر آزمایشات بالینی بتوانند سایر فعالیت تحقیقاتی خود را نیز ادامه دهند. بنیاد FFB تاکنون به صد نفر بعنوان برندگان جایزه CDA را اعطا نموده تا تجربه و تخصص خود را در زمینه تحقیقات بر روی بیماریهای تحلیل برنده شبکیه بکار گیرند.

 

دکتر سینگ میگوید: برای من بیماریهای تحلیل برنده شبکیه هیجان انگیزترین زمینه در علوم پزشکی است. چرا که شامل افقهای جدیدی از علوم سلولهای بنیادی، ژن درمانی و بسیاری از مفاهیم جدید درمانی است. بنیاد FFB یک محرک و راهنمای اصلی در این نوآوری و پیشرفت بوده است.

 

جایزه CDA  دکتر سینگ برای تحقیق و مطالعه بر روی پیوند سلولهای مخروطی مشتق شده از سلولهای بنیادی جنین برای بازسازی شبکیه چشم است. سلولهای مخروطی فتورسپتورهایی هستند که دید مرکزی و توانایی خواندن، رانندگی و تشخیص چهره را به فرد میدهند. دکتر سینگ از موشها برای تست مشکلات پیوند سلولهای مخروطی مثل ادغام با سلولهای شبکیه میزبان و چگونگی کارکرد سلولهای پیوندی استفاده نموده است.

 

ایشان افزود: من هر هفته بیمارانی میبینم که میتوان با پیوند سریع سلولهای مخروطی شبکیه به آنها کمک کرد. اگر ما بتوانیم با موفقیت تکنولوژی احیا فتورسپتورها را بدست آوریم قادر خواهیم بود که بینایی خیلی از بیماران را حفظ کنیم. البته چالشهای زیادی در این زمینه وجود دارد ولی اعتقاد دارم من و همکارانم با حمایت بنیاد FFB میتوانیم پیشرفت کنیم و به نتیجه برسیم.

 

برخی از افرادی که جایزه CDA را دریافت کرده اند عبارتند از:

دکتر راشل هکفلد استاد دانشگاه چشم و گوش ماساچوست هاروارد.. بررسی ضایعه ماکولا در بیماری آرپی و دیگر بیماریهای ارثی شبکیه. دکتر هکفلد در تلاش است تا چیزهایی که باعث تخریب ادم ماکولا و یا تاثیرات آن بر روی بیماری آرپی هستند را شناسایی و مطالعه کند و همچنین راههای بهتر درمان در این خصوص را کشف نماید.

دکتر شایامانگا بروا مرکز بینایی شیلی دانشگاه کالیفرنیا… تحقیق بر روی ژن ویرایش شده CRISPR/Case9 (ژن اصلاح شده) در سلولهای انسانی و مدلهای حیوانی از بیماریهای غالب اتوزوم موثر بر سلولهای رنگدانه شبکیه RPE که شامل دیستروفی شبکیه و موارد دیگر میشود.

دکتر نیراج جین فعال در مرکز چشم اموری.. در حال بررسی دیستروفی شبکیه همراه با داروهای پلی سولفات سدیم (PPS) است. اختلالات شبکیه در بیمارانی که از دارو استفاده میکنند، مشابه افرادی است که دچار دژنراسیون ماکولا (AMD) مرتبط با سن و دیگر اختلالات شبکیه (که بعنوان دیستروفی شناخته میشوند) هستند. با استفاده از PPS دکتر جین قصد دارد تا با آزمایش بر روی موشها روش درمان موثر برای AMD و دیگر بیماریهای مشابه پیدا کند.

 

منبع : بنیاد مبارزه با نابینایی FFB

https://www.blindness.org/blog/index.php/ffb-provides-four-career-development-awards-to-up-and-coming-clinical-researchers/

به وسیله |۱۳۹۷/۵/۲۹ ،۱۱:۱۵:۳۹ +۰۰:۰۰مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۷|تازه ها|بدون دیدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه