مضرات نور آبی دستگاههای دیجیتال

//مضرات نور آبی دستگاههای دیجیتال

مضرات نور آبی دستگاههای دیجیتال

بنا بر اظهارات محققان، نور آبی که از دستگاههای تلفن همراه یا لب تاپ و یا دیگر دستگهای دیجیتال منتشر میشود خطر کاهش بینایی و نابینایی را افزایش میدهد. این تحقیق در آخرین شماره مجله Scientific Reports توسط دکتر آیانا مندل در آگوست ۲۰۱۸ منتشر شده است.

 

در مطالعات جدیدی که توسط یک تیم از محققان دانشگاه تولدو آمریکا انجام شده است، نشان میدهد که قرارگرفتن در معرض نور آبی در طولانی مدت میتواند باعث ایجاد سطوح مولکولی سمی خاصی در درون سلولهای حساس به نور در شبکیه شود و در نهایت منجر به از بین رفتن ماکولا شود. دژنراسیون ماکولا یه ضایعه پیشرفته و غیر قابل درمان است که منجر به نابینایی میشود. در حدود  ۲.۴ درصد از مردم انگلیس دچار این مشکل هستند. معمولا در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال رخ میدهد و موجب نابینایی فرد میگردد. دلیل اصلی نابینایی فرد در این بیماری، مرگ سلولهای حساس به نور در شبکیه میباشد.

دانشمندان در توضیح این مطلب گفته اند که نور آبی ناشی از دستگاههای دیجیتال دارای طول موج کوتاه و انرژی بیشتری نسبت به سایر شکلهای نور است و این مساله باعث آسیب چشم میشود. دکتر آجیت کاروناراتن استادیار بخش بیوشیمی دانشگاه در خصوص این مساله گفت: این نور آبی به طور مداوم بر قرنیه و لنز تاثیر میگذارد و قرنیه نمیتواند آنرا مسدود یا منعکس کند. با گذشت زمان سطح شبکیه چشم آسیب میبیند. در آزمایشات نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض این نور آبی منجر به دژنراسیون ماکولا میشود و برای جلوگیری از این ضایعه یک روش جدید ایجاد شده است.

کایسون راتنایک دانشجوی دکترا دانشگاه تولدو و یکی از نویسندگان این مقاله توضیح داد اگر نور آبی بر روی شبکیه روشن شود، سلولهای فتورسپتور شبکیه را از بین میبرد و مولکولهای هدایت کننده سیگنال در شبکیه بر روی غشاء شبکیه حل میشود. فتورسپتورها بدون این مولکولهای هدایت کننده سیگنالهای نوری نمیتوانند کار خود را انجام دهند. رتینال یکی از اشکال ویتامین A است که در هنگام برخورد با اشعه های نور تغییر میکند.

 

راتنایک گفت: هنگامی که فتورسپتورها از بین میروند در واقع آنها سلولهای مرده هستند و قابلیت بازسازی ندارند. مولکولهای شبکیه نیز مانند سایر سلولهای بدن مثل سلولهای قلب، مغز و یا حتی سلولهای سرطانی پایان عمر خود را اعلام مینمایند. این سلولها در معرض نور آبی قرار گرفته اند. شبکیه بدون نور آبی و یا نور آبی بدون شبکیه نمیتواند سلولها را از بین ببرد. این دو لازم و ملزوم همدیگر هستند. آزمایشات ما نشان داد که سمی که از شبکیه توسط نور آبی ایجاد میشود میتواند هر نوع سلولی را از بین ببرد.

 

این گروه تحیقاتی دریافتند که آنتی اکسیدان طبیعی موجود در ویتامین E میتواند از سلولهای شبکیه در برابر نور آبی محافظت کند. البته این مساله در افراد عادی کمتر دیده میشود. محققان میگویند که این آسیب بیشتر در افراد سالخورده دیده میشود. دکتر کارونارتن میگوید که نور آبی را میتوان با عینکهای آفتابی مخصوص UV فیلتر کرد. استفاده از این عینکها در هنگام استفاده از دستگاههای الکترونیکی توصیه میشود.

به وسیله |۱۳۹۷/۹/۲۱ ،۱۰:۲۲:۲۴ +۰۰:۰۰آذر ۲۱ام, ۱۳۹۷|تازه ها|بدون دیدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه