آزمایشهای بالینی جدید در بیماران AMD

//آزمایشهای بالینی جدید در بیماران AMD

آزمایشهای بالینی جدید در بیماران AMD

نسخه اصلاح شده شبکیه بصورت گسترده در آزمایشهای بالینی بیماران AMD مورد ارزیابی قرار میگیرد.

شرکت Regenerative Patch Technologies یک شرکت فعال در زمینه تحقیقات و درمان سلولهای بنیادی برای بیماریهای شبکیه است. این شرکت نتایج امیدوارکننده ای را منتشر کرده که در آن برای اولین بار پنج بیمار مبتلا به دژنراسیون ماکولا (AMD) نوع خشک در آزمایشات بالینی فاز ½ نتایج مثبتی داشته اند. Patch پچ، یک لایه از سلولهای اپی تلیال رنگدانه شبکیه (RPE) در یک داربست مصنوعی است. این مدل درمان در کالیفرنیا با نام (CPCB-RPE1) شناخته میشود.

یکی از بیماران این آزمایش بالینی، بهبودی چشمگیری در حدود ۱۷ کلمه (سه خط در چارت چشم پزشکی) پیدا کرد. سه تن از بیماران بیماریشان متوقف گردید . دو مورد از بیماران تا حدی بهبود پیدا کرده بودند و یکی از بیماران نیز سلولهای بنیادی در زیر شبکیه را قبول نکرد و به اصطلاح پس زد. در خصوص مسائل ایمنی نیز مشکلی دیده نشد و این درمان بعنوان یک درمان بی خطر شناخته شد.

محققان در این تحقیق گزارش دادند که بهبودی قابل توجهی در چشمانی که درمان را قبول کرده اند مشاهده شده است. تصویربرداری نشان داد که سلولهای RPE پیوند داده شده با فوتورسپتورها (سلولهایی که امکان دید را فراهم میکند) بخوبی ارتباط برقرار کرده اند.

در افراد مبتلا به بیماری AMD پیشرفته، خرابی سلولهای RPE باعث از بین رفتن فتورسپتورها میشوند. سلولهای RPE نقش حیاتی دارند و کارهایی از قبیل تغذیه و  مدیریت ضایعات را برای فتورسپتورها انجام میدهند. سلولهای RPE که در درمان جدید Regenerative Patch مورد استفاده قرار میگیرند از سلولهای بنیادی جنینی انسان بدست می آید.

این شیوه درمان بر پایه داربستی به نام بروچ Bruch شناخته میشود که در افراد مبتلا به AMD شکسته میشود. غشای Bruch فعالیتهای مهمی را در شبکیه انجام میدهد مانند مدیریت ضایعات، تغذیه سلولهای و دریافت و تحویل مواد غذایی از عروق شبکیه.

استفان رز دبیرعلمی بنیاد مبارزه با نابینایی گفت: افرادی که دچار بیماری AMD نوع خشک هستند انتخابهای کمی برای حفظ و یا بازگرداندن بینایی خود دارند. نتایج اولیه پروژه کالیفرنیا خبر خیلی خوبی برای این دسته از بیماران است. ما منتظر نتایج بیشتر این تحقیقات در مورد درمان افراد در این آزمایش بالینی هستیم.

نتایج اولیه این آزمایش بالینی در مجله Science Translational Medicine  به صورت آنلاین منتشر گردیده است. نویسندگان این مقاله دکتر مارک همایون Mark Humayun استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) دکتر امیر کاشانی جراح USC و دنیس کلگ دبیر علمی دانشگاه کالیفرنیا هستند. این تحقیقات توسط بنیاد مبارزه با نابینایی FFB حمایت مالی شده است.

 

 

منبع : سایت مبارزه با نابینایی FFB

http://www.blindness.org/blog/index.php/retinal-patch-performs-promisingly-in-clinical-trial-for-dry-amd-patients/

به وسیله |۱۳۹۷/۲/۲ ،۱۰:۴۸:۴۴ +۰۰:۰۰اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۷|تازه ها|بدون دیدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه