روند آخرین نوآوریهای ژنتیک چشم پزشکی

//روند آخرین نوآوریهای ژنتیک چشم پزشکی

روند آخرین نوآوریهای ژنتیک چشم پزشکی

گزارش محققان از ۹ تحقیق ترجمانی نوید بخش که با حمایت و سرمایه گذاری بنیاد مبارزه با نابینایی (FFB) انجام شده است.

توسط Ben Shaberman

 

تحقیقات ترجمانی (انتقال دانش آزمایشگاهی به حیطه کارآزمایی های بالینی) برای دستیابی به درمان بیماریهای شبکیه و حفظ دید میلیونها نفر که محتاج به چنین درمانهایی هستند، لازم و ضروری به نظر میرسد.

البته تحقیقات ترجمانی گران و با ریسک پذیری بالا است و نیازمند توسعه گسترده تحقیقات بالینی و دانش قانونی است.

بنیاد مبارزه با نابینایی (FFB) چالش پیش روی تحقیقات ترجمانی را با سرمایه گذاری بیش از ۷۵ میلیون دلار در پروژه های با توان بالا در عرصه کارآزمایی های بالینی از طریق برنامه تسریع در تحقیقات ترجمانی (TRAP) به انجام رسانده است که شامل جوایز پژوهشگران Gund-Harrington نیز میشود.
در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۷ در آتلانتا بنیاد مبارزه با نابینایی، ۹ محقق برجسته در زمینه تحقیقات ترجمانی را گردهم آورد تا پیشرفتهای خود را در این زمینه ارائه کنند. مهمترین عناوین این نشست یک روزه در زیر آمده است:

 

?برگرداندن عملکرد بینایی از طریق فعالسازی مجدد سلولهای مخروطی شبکیه :

Deniz Delkara, PhD (به نمایندگی از دکتر Jose Sahel, از انستیتو de la Vision و دانشگاه پیتسبورگ آمریکا)

اپتوژنتیک یک رویکرد درمانی ابتکاری جدید برای بازگرداندن بینایی در افراد دچار کاهش شدید بینایی است. شیوه کار آن براساس انتقال پروتئین های حسگر نور به سلولهای شبکیه موجود (مثلاً سلولهای گانگلیونی و دو قطبی) میباشد. دکتر ساحل و دکترBotond Roska, ، کشف کردند که در تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به RP پیشرفته، تعدادی از فتورسپتورهای مخروطی به وضعیت خفته و بدون فعالیت می روند. دکتر Delkara توضیح داد که چگونه میتوان از طریق درمان اپتوژنتیک دوباره این سلولهای مخروطی خفته را مجددا فعال کرد. محققان عقیده دارند که این سلولهای مخروطی که مجدداً فعال شده اند، میتوانند دید بهتری را نسبت به سلول های دوقطبی یا گانگلیونی فعال شده ایجاد کنند. این تیم تحقیقاتی به پیشرفت قابل توجهی در زمینه طراحی و ارزیابی درمان اپتوژنتیک بر روی سلولهای مخروطی برای ارزیابی آن در یک کارآزمایی بالینی در آینده نزدیک دست یافته اند.

 

 

?ژن درمانی برای بیماری لبر (LCA) که بدلیل جهش های RPGRIP1 ایجاد شده است.
Eric Pierce, MD, PhD از دانشکده چشم و گوش ماساچوست.

با همکاری Luk Vandenberghe, PhDدکتر Pierce, یک شیوه ژن درمانی براساس AAV را برای بیماری لبر طراحی کرده است که در اثر جهشهای RPGRIP1 ایجاد میشود.
او هم اکنون در حال ارزیابی آخرین وضعیت درمان در یک مدل موش RPGRIP1 میباشد. برنامه های بعدی شامل تولید یک ناقل ژن در حد مطالعات بالینی برای مطالعات سم شناسی و نهایتاً یک کارآزمایی بالینی است. دکتر Pierce,هفت خانواده با جهشهای RPGRIP1 را شناسایی کرده است.

 

?طراحی و تولید ابزارهای اپتوژنتیک با حساسیت نوری بالاتر برای برگرداندن بینایی
Leah Byrne, PhD به نمایندگی از John FlanneryPhD دانشگاه کالیفرنیا Berkeley

اکثر پروتئینهای حسگر نوری که در آزمایشات اپتوژنتیک کنونی بکار برده میشوند، نیازمند نور بسیار شدید برای عملکرد خود و تامین دید میباشند.شدتهای نوری که به آسانی قابل دستیابی نیستند مگر بیمار در یک روز آفتابی خیلی روشن در فضای باز باشد.
تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با معرفی یک پروتئین حسگر نور که از جنس بافت شبکیه پستانداران است و بومی آن محسوب میشود به مبارزه با این چالش پرداخته است. همچنین این گروه یک سیستم انتقال ویروس وابسته به آدنو (AAV) را طراحی کرده اند که میتواند ژن بیان کننده پروتئین حسگر نور را از طریق تزریقات داخل ویتره انجام دهد که بسیار کم خطر تر از تزریقات زیر شبکیه (ساب رتینال) باشد.

 

?طراحی و تولید قطع و وصل کننده نوری (دارو) برای برگرداندن دید

Zachary Helft, PhD (به نمایندگی از Richard Kramer PhD دانشگاه کالیفرنیا Berkeley

تیم دکتر کرامر در حال طراحی یک درمان برای بازگرداندن بینایی به نام “اپتوژنتیک بدون ژنتیک” هستند. بجای اینکه ژنهایی را که تولید پروتئینهای حسگر نور را میکشد را وارد چشم کنند در عوض رویکرد آنان این است که از داروهای حسگر نور (ترکیبات قطع و وصل کننده نور photoswitch) استفاده کنند. برخلاف درمان با ژن که رفع اثرات آن مشکل است، مقدار دوز این ترکیبات حساس به نور به آسانی قابل تغییر دادن است و میتوان آن را افزایش، کاهش یا متوقف کرد. همچنین آزمایشگاه دکتر کرامر نشان داده که این گیرنده های نور بطور طبیعی به مناطق تحلیل رفته شبکیه مهاجرت میکنند و بنابراین احتمال کمتری وجود دارد که با عملکرد سلولهای مخروطی و استوانه ای موجود تداخلی داشته باشند. هدف این گروه تحقیقاتی آزمایش بر روی مدلهای حیوانی بزرگتر و طراحی و تولید یک سیستم تحویل داروی آهسته میباشد.

 

?درمان دارویی بیماری اشتارگارت:
Konstantin Petrukhin, PhD از مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا

ویتامین A که در شبکیه مصرف میشود برای بینایی لازم و ضروری است. بسیاری از محققین بر این باورند که بیماری اشتارگارت که یک نوع بیماری وراثتی تحلیل برنده شبکیه است، در اثر تجمع مواد زائد سمی ایجاد میشود که ماحصل مصرف ویتامین A در شبکیه هستند. دکتر Petrukhin در حال طراحی و تولید یک ترکیب جدیدی است که پروتئین خاصی به نام retinal binding protein 4 (RBP4)را مهار میکند و از این طریق مانع از تجمع محصولات سمی ناشی از ویتامین A میشود. اثربخشی این دارو در یک موش بیمار اشتارگارت نشان داده شده است. دکتر Petrukhin در حال بهینه کردن این ترکیب برای ارزیابی در مطالعات پیش بالینی است.

?یک سیستم برنامه کشف دارو برای شناسایی ترکیباتی که باعث بهبودی بازسازی سلولهای استوانه ای میشود:

Jeffry Mumm, PhD پژوهشگاه چشم Wilmer دانشکده پزشکی دانشگاه Johns Hopkins

دکتر Mumm یک سیستم غربالگر داروی روباتی مبتکرانه را برای شناسایی ترکیباتی را طراحی کرده است که باعث بهبودی بازسازی سلولهای استوانه ای در گورخرماهی (Zebra Fish) میشود. هدف او یافتن ترکیبی است که بتواند در بیماران مبتلا به شب کوری (RP) باعث حفظ دید شود و همچنین سایر بیماریهای شبکیه که سلولهای استوانه ای را بیمار میکنند.
در ابتدا او بیش از ۲۹۰۰ ترکیب را (هرکدام در شش سطح مختلف از نظر غلظت) غربالگری کرد. در آزمایشات تکمیلی بعدی او ترکیباتی را که بیشتر به نظر میرسید برای ابقای سلولهای استوانه ای مفید باشند را همراه با بافت شبکیه در یک ظرف مخصوص قرار داد و از میان آنها ۴ ترکیب را شناسایی کرد که قرار است آنها را در مدلهای موش RP ارزیابی کند. همچنین ایشان میخواهد مجموعه ای از این ترکیبات را آزمایش کند و ببیند که آیا بهتر از ترکیبات جداگانه عمل میکنند یا خیر؟

 

?درمان نوکلئوتید آنتی سنس برای سندرم آشر نوع ۱C:
Jennifer Lentz, PhD دانشکده پزشکی دانشگاه لویزیانا

الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنسی (که به نام ASO و AON هم شناخته میشوند) قطعات کوچکی از DNA هستند که برای اصلاح موتاسیونهای ژنتیکی خاص طراحی شده اند. دکتر Lentz و تیم وی ASO برای اصلاح جهش c.216>A در ژن harmoninرا طراحی کرده اند. این ژن مسئول ایجاد سندرم آشر نوع ۱C در افراد با نژاد آکادین (قومیتی فرانسوی در شمال شرقی آمریکای شمالی) میباشد. وی توضیح داد که درمان ASO چهار بار در سال باعث افزایش عملکرد harmonin در موشهای مبتلا به این جهش شده است. البته مشخص نیست که این افزایش عملکرد باعث بازگرداندن بینایی در افراد مبتلا به این جهش شود. تیم وی در حال برنامه ریزی برای ارزیابی سایر ASO ها با هدف افزایش تولید پروتئین نرمال harmonin میباشد.

 

منبع : سایت بنیاد مبارزه با نابینایی (FFB)

http://www.blindness.org/blog/index.php/ffb-funded-scientists-report-on-nine-promising-translational-research-efforts/

به وسیله |۱۳۹۶/۷/۱۲ ،۱۱:۴۹:۳۴ +۰۰:۰۰شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۶|تازه ها|2 نظر

درباره نویسنده :

2 نظر

 1. حميد دی ۱۱, ۱۳۹۷ در ۰۶:۱۱ - پاسخ دادن

  با سلام دخترم الان 8 سالشه و دچار ارپی به علت بیماری سندروم اشر شدن حداکثر چند سال طول میکشه تا بینایش رو خدای نکرده از دست بده؟

  • مهدیار بهمن ۲, ۱۳۹۷ در ۰۸:۳۱ - پاسخ دادن

   سلام.
   ظاهرا این روند قابل پیش بینی نیست. شروع مشکل بینایی معمولا از 15 سالگی به صورت پیش رونده و تدریجی آغاز می شود و عموما 20 سال یا بیشتر طول می کشد (تا حدود 40 سالگی) اما ممکن است در مواردی هم متوقف شود و دید مرکزی باقی بماند.
   با توجه به انجام تحقیقات مختلف در این حوزه، ان شاالله پیش از بروز جدی مشکل، درمان جدی و مطمئن برای این بیماری یافت شود.

ثبت ديدگاه